Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Sylwestrowe atrakcje w górach 2017/2018

Zabawa sylwestrowa z kuligiem

Tradycja kuligów w Polsce, sięga już XVII wieku, kiedy to było one jedną z ulubionych rozrywek magnaterii. Kulig to, najprościej rzecz ujmując,jeden lub kilka zaprzęgów konnych,z przymocowanymi do nich saniami(na których zasiadają jego uczestnicy)w formie orszaku. Towarzyszy mu zazwyczaj śpiew, muzyka grana na skrzypcach oraz płonące pochodnie.

Sylwestrowy kulig w górach jest okazją do przeżycia wspaniałej przygody i emocji, które na długo pozostaną w sercach jego uczestników. Jest to jedna z plenerowych imprez, odbywająca się praktycznie w każdej górskiej miejscowości. Możemy ją spędzić w gronie rodziny lub znajomych.

Podczas takiej wieczornej przejażdżki, mamy okazję do podziwiania wspaniałych krajobrazów. Organizatorzy kuligów z roku na rok uatrakcyjniają swoją ofertę, proponując turystom coraz to nowe i ciekawsze rozwiązania. Każdy uczestnik może liczyć na wygodne i bardzo ciepłe baranie skóry, a jako napój rozgrzewający gorące wino korzenne lub zbójnicką gorzałkę.

Po zakończeniu kuligu, czekają na nas różnego rodzaju góralskie programy artystyczne. Tubylcy bardzo dbają o to, żeby zafundować turystom niesamowite przeżycia, tak, aby w przyszłym roku znowu tutaj wrócili. Jednym z nich jest pokaz i nauka tradycyjnego góralskiego tańca, a także wspólne śpiewanie z góralami oraz dla najbardziej wytrwałych nauka picia „po góralsku”. W tym wypadku należy jednak pamiętać o zachowaniu stosownego do sytuacji umiaru.

W międzyczasie czekają na nas oczywiście dania prosto z kuchni góralskiej(pieczony prosiak nadziewany kaszą,baranina,bigos, barszcz z krokietem itp.), muzyka skrzypków oraz śpiewy. Po północy, przy lampce szampana, mamy okazję do złożenia sobie tradycyjnych życzeń w towarzystwie wszechobecnych zbójników, co tworzy niepowtarzalny klimat. Następnie w niebo wystrzeliwane są sztuczne ognie, a później już uczestnicy mogą cieszyć się szampańską zabawą do białego rana.