Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Sylwester w polskich górach 2017/2018

Sylwester w góralskim stylu

Góralskie imprezy sylwestrowe, należą do jednych z najbardziej spektakularnych w naszym kraju. Obowiązują na nich tradycyjne góralskie potrawy (np. kwaśnica, pieczona baranina,kiełbaski,oscypki i wędzone żeberka),muzyka oraz sylwestrowe zwyczaje.

Podczas takiej sylwestrowej nocy, jej uczestnicy mogą skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych na tą okazję atrakcji. Jedną z nich jest sylwestrowy kulig,czyli jazda zaprzęgami konnymi z płonącymi pochodniami na polanę. Co ważne, ta część góralskiego świętowania końca roku, odbywa się bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Po takim kuligu zwykle odbywają się słynne góralskie ogniska, gdzie turyści mają okazję do posłuchania prawdziwej góralskiej muzyki i śpiewów oraz spróbowania szlagierowego napoju górali, czyli herbaty „z prądem”.

Mimo,iż noc sylwestrowa w górach nie należy do tanich, turyści bardzo chętnie wybierają te właśnie rejony na jej spędzenie. Nie ma tutaj znaczenia także ich wiek, gdyż uczestnikami tego typu imprez są zarówno małe dzieci, jak i osoby w wieku emerytalnym. Niektórzy z nich przyjeżdżają do górskich miejscowości już przed Świętami Bożego Narodzenia. Oprócz wcześniej wspomnianych atrakcji, dla bardziej wymagających, organizowane są bale karnawałowe, które przypominają tradycyjną sylwestrową imprezę,jednak często organizatorzy wplatają w nie różne góralskie elementy (np. regionalną kuchnię).

Dla miłośników „białego szaleństwa”, przygotowane są wyciągi narciarskie oraz kolejki górskie (czynne do późnych godzin nocnych), gdzie będą mogli oddać się swojemu hobby. Można również skorzystać z przejażdżki saniami.

Jak łatwo zauważyć, podczas góralskiego sylwestra, jego uczestnicy mają mnóstwo sposobów na spędzenie wolnego czasu, a często też pojawiają się okazje do spróbowania nieznanych do tej pory różnych góralskich atrakcji.