Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Sylwester w Beskidzie Śląskim 2017/2018

Atrakcje turystyczne w Ustroniu

Beskid Śląski, swą powierzchnią (700 km kwadratowych) obejmuje zachodnią część Karpat Polskich. Jego najsłynniejsze pasma to Czantorii oraz Wiślańskie. Największe wzniesienia to Skrzyczne (1257m) Barania Góra (1220m), na stokach której znajdują się źródła rzeki Wisły.

Region ten słynie także z wielu miejscowości wypoczynkowych takich jak: Wisła, Szczyrk,Ustroń, Brenna, Bystra i Istebna. Klimat jest bardzo zróżnicowany, z przewagą opadów deszczu i śniegu. Znajdują się tutaj rezerwaty przyrodnicze i krajobrazowe, gdzie możemy spotkać wiele chronionych gatunków roślin.

Na terenie Beskidu Śląskiego działa bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Turyści, wybierający się na zabawę sylwestrową w te strony z pewnością znajdą coś dla siebie, w zależności od stanu swoich finansów. Istnieją tutaj bowiem schroniska PTTK, stacje turystyczne, schroniska młodzieżowe, chatki studenckie, kempingi oraz domy wypoczynkowe, pensjonaty i hotele.

W ofercie sylwestrowej jednego z takich ośrodków wczasowych możemy znaleźć między innymi bal sylwestrowy. Całość rozpoczyna się o 20.00 drinkiem ze śląskiej miodówki. Każdy z uczestników takiej imprezy może korzystać z bufetu, przewidzianego specjalnie na tą okazję. Znajdują się w nim wszelkiego rodzaju mięsa, ryby, warzywa, sałatki, owoce oraz alkohol. Bal prowadzi zespół muzyczny, grający utwory taneczne do białego rana. Po północy oprócz toastu i życzeń noworocznych, możemy oglądać pokaz sztucznych ogni, organizowany w Ustroniu.

Z Beskidem Ślaskim wiąże się także noworoczna tradycja winszowania. Na terenie miejscowości tej części Beskidów, chodziły grupy winszowników i dziadów noworocznych , którzy składając wizytę w danym domu,słowem i darami,sprowadzali na odwiedzane domostwo szczęście, zdrowie i dobrobyt. W niektórych miejscowościach ta tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego.