Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wycieczka w Beskid Żywiecki 2017/2018

Powitanie Nowego roku na Babiej Górze

Najwyższe pasmo Beskidów Zachodnich to właśnie Beskid Żywiecki. Jego obszar w dużej części objęty jest ścisłą ochroną. Babiogórski Park Narodowy chroni przede wszystkim roślinność oraz bytujące tam jelenie i rysie. Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Babia Góra (Góra Diabła), zwana także Diablakiem (1725 m n.p.m.). Panują tutaj silne tradycje folklorystyczne, które kultywują miejscowi górale babiogórscy.

Turyści odwiedzają te strony z racji dobrej bazy noclegowej oraz atrakcji, które na nich czekają. Mają do dyspozycji wyciągi narciarskie,szlaki piesze,rowerowe,narciarskie oraz konne. Spędzają tutaj także sylwestrowe noce.

Ciekawostką jest fakt, iż w sylwestrowy wieczór swoje tradycyjne kolędowanie rozpoczynają żywieccy jukace (tzw.dziady żywieckie). Jest to ponad 70-osobowa grupa,złożona głównie z młodych mężczyzn, którzy od godziny 23 kolędują w całym Żywcu. Grupa ta posiada charakterystyczne stroje i pochodzenie (jukacem może zostać tylko chłopiec z dzielnicy Zabłocie w Żywcu). Ubrani są oni w góralskie spodnie oraz kolorową bluzę, obwieszoną dzwoneczkami. W pierwszy dzień nowego roku o godzinie 5 rano w kościele Świętego Floriana w dzielnicy Żywiec-Zabłocie, corocznie odprawiana jest uroczysta msza z udziałem jukacy.

Ośrodki wypoczynkowe,podobnie jak w większości innych miejscowości Beskidów,oferują programy przygotowane specjalnie na sylwestrową noc. Tradycyjny narciarski Sylwester w Korbielowie prezentuje turystom ośrodek narciarski Pilsko. Znaleźć tutaj można jazdę na nartach przy muzyce na oświetlonym stoku (trasa nr 3 przy wyciągu nr 1),góralskie ognisko z daniem głównym ,czyli pieczonym prosiakiem,zjazd na nartach z pochodniami,pokaz sztucznych ogni i wreszcie możliwość jazdy do późnych godzin nocnych (1:30). Dla wszystkich uczestników tej wspaniałej imprezy są do dyspozycji punkty gastronomiczne z regionalną kuchnią Beskidu Żywieckiego. Znajdzie się również czas na składanie noworocznych życzeń i wypicie z tej okazji lampki szampana.

Wszyscy amatorzy narciarstwa mają więc tutaj swój mały raj i mogą wypoczęci po tak spędzonej świątecznej przerwie,wrócić do swoich domów,zachowując wspaniałe wspomnienia z Beskidu Żywieckiego.