Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zwyczaje sylwestrowe w Polsce 2017/2018

Przesądy i zwyczaje sylwestrowe

Istnieje sporo przesądów i zwyczajów, zarówno sylwestrowych jak i noworocznych. Społeczeństwo w naszym kraju jest bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o poglądy na ten temat. Część uważa takie zwyczaje jako zwykle przesady i traktuje obojętnie, druga część natomiast wierzy w nie i robi wszystko, aby ich uniknąć, stosując się do odpowiednich zasad.

Ważne jest, aby przed Nowym Rokiem uregulować wszystkie długi i aby zacząć go z myślą o finansowej pomyślności, należy włożyć do portfela łuskę wigilijnego karpia. Sprzątanie w domu należy zrobić dzień przed Sylwestrem, ponieważ w ten sposób unikniemy wymiecenia szczęścia z naszego domu. Pełna lodówka,uzupełniona 31 grudnia symbolizuje dobrobyt w nadchodzącym roku.

Przesąd, który dość często znajduje swe odzwierciedlenie w rzeczywistości, to podsłuchiwanie przez panny rozmów po północy. Pierwsze męskie imię, które usłyszą, może być imieniem ich przyszłego męża. O północy należy także szeroko otworzyć okno lub drzwi, aby w ten sposób zaprosić do naszego domostwa życzliwe duszki noworoczne, a pozbyć się wszystkiego, co złe i stare. Kolejny zwyczaj dotyczy bielizny. Założenie na tą noc zupełnie nowej z metką ma gwarantować szczęście w poszukiwaniu partnera lub partnerki. W przypadku kobiet, odrobina maku w butach ma im zapewnić całe rzesze adoratorów.

Góralski sylwestrowy zwyczaj wrzucania monet do wody i późniejsze obmycie nią ciała ma zapewnić zdrowie i urodę przez cały nadchodzący rok. Stary obyczaj górali nakazuje również tzw. słuchanie dudnienia ziemi. Przystawia się tutaj ucho do ziemi i jeżeli ktoś usłyszy dzwonienie, zwiastuje to urodzaj.

Bardzo interesującą propozycją pozbycia się zmartwień jest zapisanie ich na czerwonej kartce papieru, a następnie uroczyste spalenie jej w ostatni dzień starego roku. Na Mazurach panuje obyczaj dużych ryb, które zjedzone na ostatnia kolację w roku, zapewnia dobrobyt przez cały następny rok. Dla wszystkich małżonków i narzeczonych, bardzo ważnym jest pierwszy pocałunek o północy, który w nowym roku zapewni bliskość,czułość,szczęście i zrozumienie w związku. Istotna rzeczą jest również sylwestrowe menu. Nie należy zapomnieć o dużej ilości potraw z wieprzowiny. Zjedzenie ich w noc sylwestrowa ma zwiastować łaskę i udany nowy rok.